Художня культура в школі
...


Меню сайту

Наше опитування
ЗВІДКИ ВИ?

Всього відповідей: 991

Форма входу

...
free counters

...
anegdot.com.ua

Головна » Файли » ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА 10 КЛАС » презентації 10

«ЗАМОК-МУЗЕЙ Радомишль» - ТВЕРДИНЯ ДУХУ НА гранітній скелі.
04.12.2016, 06:51
ДЗЕРКАЛО УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ
«Замок Радомишль» стоїть на древній землі, яка через свого найважливішого стратегічного значення завжди була в епіцентрі бурхливих подій в історії України.
Місцевість навколо нього була заселена більше 30 тисяч років тому, а вже в IV тисячолітті до н. е. тут проживали індоєвропейські племена. Знайдені поблизу міста кілька поховань мідного віку свідчать про масове заселення цих земель в давнину.
З часів появи слов'янства регіон мав важливе значення. Поблизу Радомишля знайдені стародавні укріплення городища, побудовані слов'янськими племенами: одне - ранньослов'янське VI-VII ст., Друге - давньоруське кінця IX - початку X ст. А в Х столітті, як повідомляють перекази (правда, досить пізні) тут була побудована одна з перших церков на Русі, храм св. Миколи.
Давньоруське городище на березі річки Мика і було, як стверджують археологи, літописним містом Микгородом (або Мическом). Залишки його були знайдені частково на території нинішнього Радомишля. Цією місцевістю проходив найдовший в Європі сухопутний шлях Via Regia («Шлях королів») - з Києва на Захід аж до Атлантики.
Древнім шляхом з Європи до Києва і назад в середні століття йшли купці, художники, студенти, мандрівники і прочани. Саме цей шлях став головним містком, який пов'язав воєдино українську і європейську цивілізації. Хто контролював його - той контролював товарообіг і поширення ідей і релігій. Тому на землях нинішнього Радомишля нерідко йшли озброєні конфлікти.
За часів монголо-татарської навали, близько 1240-1241 р. Микгород був зруйнований. Але згодом став одним із перших міст, які король Данило Галицький 1255 року відбив у монголів. Це була перша значна перемога слов'ян над ординцями.
У XVI ст. на залишках Микгорода було засноване нове місто - Радомисл, який сьогодні став Радомишлем. Згодом Радомишль перейшов під опіку Києво-Печерської лаври, яка розгорнула на цих землях широку просвітницько-релігійну діяльність.
Боротьба за регіон спалахнула з новою силою після Брестської церковної унії 1596 року. У Радомишлі немов пройшов своєрідний вододіл між православним і католицьким світами. Відносини між прихильниками і противниками унії нерідко були напруженими і навіть переходили на криваве протистояння.
За часів наступу короля Сигізмунда III на невід'ємну вільність Речі Посполитої - свободу віросповідання, Радомишль перетворився на своєрідний форпост православ'я - адже після проголошення унії Київська митрополія перестала існувати, а церковна ієрархія, яка не визнала унії, була оголошена поза законом.
Закріпленню позицій Лаври в цій місцевості в протистоянні з унійною церквою сприяло те, що в 1612 році за розпорядженням православного архімандрита Єлисея Плетенецького(1550-1624). На той час подібні фабрики існували в Україні лише в Острозі та Львові, але обслуговували переважно католицьке книгодрукування. «Папірня» в Радомишлі вперше забезпечила потреби православного друкарства. У Радомишлі була побудована паперова фабрика («папірня») саме для друкарських потреб Києво-Печерської лаври.
Водночас «Папірня» була побудована в 1612 році монахами Києво-Печерської Лаври, як укріплена фабрика з виробництва паперу для друку священних книг. Вона є самим східним із споруд оборонного типу, що збереглися в Україні. Тут, в середні століття закінчувалася Європа. Далі, за Києвом і південніше, починалося Дике поле, звідки розвинена частина України піддавалася постійним набігам кочівників. Але вона будувалася як оборонне укріплення.
З огляду на це, ченці обирали місце для будівництва «папірні» з великою ретельністю. Враховувалися особливості ландшафту, який повинен був сприяти обороні при нападах. Таке місце знайшлося в Радомишлі на скелі, з усіх боків оточеній водою - між двома водоспадами на березі річки Мика.
Під «папірню» неможливо було здійснити підкоп, оскільки гранітна скеля, на якій її побудували, йшла углиб землі на кілометри. Оборонним цілям служила і особлива архітектура будівлі, яка передбачала товсті стіни товщиною 1,5 метра з бійницями і трьома виносами для збільшення кутів обстрілу. Такі стіни було непросто пробити навіть важкими знаряддями. Від нападників захищалися пострілами з «гаківниць» (кріпаків знарядь), рушниць, а також стрілами. В Європі такі замки досить рідкісні, а в Україні це - єдиний у своєму роді оборонна споруда.
Величезне значення для ефективної оборони «папірні» мало джерело, що било із скелі. Перебуваючи всередині будівлі, воно могло забезпечувати захисників питною водою необмежений час. Це джерело збереглося і сьогодні, воно розташоване в Концертному залі замку.
«Папірня» була покликана забезпечити папером масштабне православне книгодрукування, щоб воно змогло скласти конкуренцію католицькій церкві в релігійній і освітньої літературі. При Сигізмунді III «папірня» працювала фактично в напівлегальних умовах. Втрата її, втрата Радомишльської «маєтності» означала для Лаври на той момент навіть більше, ніж втрата Києва.
Уже в 1616 році на радомишльському папері була надрукована перша книга в Києві - «Часослов», і згодом почався масовий друк православної літератури. Обсягів виробництва паперу було досить для покриття потреб всіх православних друкарень Лівобережної України протягом усіх років існування «папірні» і через 100 років після її руйнування.
Ймовірно, Радомишль був заміською резиденцією митрополита Петра Могили, який написав звідти десятки листів. Навколо паперової фабрики виникло селище, яке так і стало називатися - Папірня. До роботи на фабриці Петро Могила залучив німецьких фахівців. З того часу в Радомишлі з'явилася «німецька слобода».
Радомишль знову опинився в епіцентрі боротьби під час Війни за незалежність України в 1648 році і за часів Руїни - міжусобної війни козацько-шляхетської верхівки за владу в 50-80-х роках XVII століття. Швидше за все, саме тоді «папірня» і була зруйнована, а сам Радомишль обезлюднів. За умовами Андрусівського перемир'я 1667 р, місто залишилося за Річчю Посполитою. У 1682 році король Ян Собеський передав Радомишль з навколишніми землями львівському унійному єпископату.
Наприкінці XVII - початку XVIII століття місто зайняли загони полковника Палія, який в 1699 році підняв повстання проти спроб польського сейму ліквідувати козацтво. В середині XVIII століття Радомишль став центром гайдамацького руху.
Протягом десятиліть ніхто з чужинців так і не зміг захопити «папірню» і зруйнувати її. Це зробили свої під час визвольних війн під проводом Богдана Хмельницького. Радомишль обезлюднів і захищати «паперову фабрику» стало просто нікому. Вона була зруйнована, і кілька століть простояла занедбаною.
У 1746-95 роках в місті знаходилася резиденція київських греко-католицьких митрополитів. Саме в цей час Радомишль став важливим центром духовного життя всіх греко-католиків України і донині зберігає для них своє значення.
Після третього розподілу Речі Посполитої в 1795 році і входження Радомишля до складу Російської імперії місто швидко розвивалося. Наприкінці XIX - початку ХХ століття нове життя отримала паперова фабрика.
Люди згадують про це місце з кінця XIX століття. Споруда була відновлено з червоної цегли інженером Пекарським, і з 1902 року колишня «папірня» стала служити млином для навколишніх районів.
Бурхливі події сколихнули Радомишль після 1917 року. Місто пережило жахливі війни, голодомори, сталінські репресії ...
Радянська влада використовувала будівлю як млин майже до розвалу СРСР. У 1989 році млин виготовила останню партію борошна і була занедбана. У наступні два десятиліття вона руйнувалася і перетворювалася в стихійне міське звалище. Прилегла територія була заболочена і запущена.
У 2007 році відновленням «папірні» зайнялася Ольга Богомолець - відомий лікар, меценат і громадський діяч. На місці напівзруйнованого млина, перетвореної на звалище, вона створила комунальний заклад історико-культурний комплекс з єдиним у світі Музеєм української домашньої ікони (більше 5000 експонатів).
Цікавим є те, що уціліла нижня частина будівлі, в якій в ХVII ст. розташовувалася папірня - перша в Центральній Україні паперова фабрика - Києво-Печерської лаври, була викладена з величезних каменів, з'єднаних розчином на яєчних білках.
Через це стіни півтораметрової товщини були неймовірно міцні. Коли треба було в них зробити якесь отвір, то навіть найпотужніші електроінструменти виходили з ладу. І будівельники працювали за старовинними технологіями - довбали ломами. Допомагали і консультували відомі архітектори і будівельники - Герберт Пастерка (Австрія), Анатолій Гайдамака, Лариса Скорик, а вів будівництво Віктор Москалець.
В ході відновлювальних робіт, які тривали більше 4 років, будівля була очищена від 60 тонн сміття і відновлена, прилегла територія осушена, піднята над рівнем річки Мика і перетворена в ландшафтний парк. Ремонтні і реставраційні роботи велися з дотриманням стародавніх будівельних технологій, в замку відтворено інтер'єри XVII-XIX ст.
Після проведеної реставрації «Замок-музей Радомисль» є повністю відновлена середньовічна фортифікаційна споруда з відтворенням автентичних інтер'єрів XVII-XIX ст. Замок загальною площею 2500 кв.м. не має рукотворного фундаменту, він побудований на гранітній скелі, йде вглиб землі на кілометри, і здатний простояти століття.
Всередині замку, завдяки товстим кам'яним стінам, круглий рік зберігається однакова температура +18 °. Тут все пронизане духом старовини. Величні стіни, дубові перекриття під стелями, балкони в концертному залі і бійниці, через які захисники колись відстрілювалися від нападників.
І сьогодні це місце - не просто туристична пам'ятка, а комплекс, який не має аналогів ні в Україні, ні в світі. На площі більше 2,5 тисяч квадратних метрів розміщені кілька тисяч рідкісних експонатів, творів мистецтва і артефактів. У залах млина-фортеці відвідувачі можуть побачити фотографії, що розповідають про нелегку історію становлення замку-музею «Радомисль», полотняні іконостаси та плетені українські амфори, зразки домашнього іконопису, колекцію образів Богородиці, ікони, писані темперою, і шедеври сучасного мистецтва.
В цегляних стінах замку зберігається колекція з 5 000 рукописних домашніх ікон, які створювалися не за церковними канонами, а по натхненню, від душі. Тому і виставка, на якій їх може побачити кожен охочий, називається «Душа України». Шедеври професійних художників і народних умільців неповторні. І кожна з них відображає автентичний колорит області і часу, в які вона написана.
Головне надбання колекції - кам'яна ікона святого Миколая Чудотворця, що датується XІI століттям. Зберігаючи в своєму нутрі енергетику тисяч причасть і дотиків рук, вона, - це дійсно диво! - Навіть взимку не буває холодною.
Варто відзначити, що всі експонати музею - сироти. Свого часу всі вони були врятовані від знищення в епоху войовничого атеїзму, - тому серед артефактів так багато понівечених образів, - вихоплені з вогню або забрані у господарів, які збиралися викинути їх на смітник. Тому те, що ви можете побачити, відвідавши музей домашньої ікони в Радомишлі, - це не просто виставка. Це портал, що дозволяє поглянути на особливий пласт духовної культурні нашої країни, не описаним в розумних книжках і монографіях. Це зібрання реліквій, які ви не побачите більше ніколи і ніде. Це дзеркало, в якому кожен з нас може побачити, якими ми були і якими стали.
Категорія: презентації 10 | Додав: olga0274
Переглядів: 4356 | Завантажень: 3 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Розділи
аудіо 10 [2]
фото10 [5]
відео10 [5]
презентації 10 [31]

сайти МИСТЕЦТВО

МУЗЕЇ І ГАЛЕРЕЇ

ПРЕДМЕТНІ САЙТИ
ШКОЛЬНЫЙ ДВОРИК Лидии Рудаковой -->

НАША КНОПКА
Ми будемо Вам щиро вдячні, якщо Ви розмістите нашу кнопку у себе на сайті:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Afanasjev A. V.Copyright MyCorp © 2021
LogUA МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов