Художня культура в школі
...


Меню сайту

Наше опитування
ЗВІДКИ ВИ?

Всього відповідей: 991

Форма входу

...
free counters

...
anegdot.com.ua

Головна » Файли » ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА 11 КЛАС » презент11

Британський національний музей
08.12.2012, 17:37
Британський національний музей

Історія створення найстарішого музею світу - Британського - в загальних рисах досить нехитра. Він був заснований декретом англійського парламенту в 1753 році. Для нього був куплений і переобладнаний чудовий будинок лорда Галіфакса - Монтегю-хаус - в Блумсбері, де Музей і був відкритий через шість років - у 1759 році.
Початок Британському національному музею було покладено приватною особою - сером Гансом Слоаном, який в 1751 році запропонував парламенту купити його дорогоцінну наукову колекцію за 20 000 фунтів стерлінгів. Лікар Ганс Слоан хотів, щоб його зібрання залишалися в Лондоні, «де завдяки великому збігу народу від них була б найвища користь». Парламент погодився, а потім купив колекцію рукописів Гарлея і приєднав до них раніше пожертвувану бібліотеку сера Джеймса Коттона.
Покладені в основу музею колекції були куплені не на державні гроші, а на доходи від національної лотереї. Під час її проведення був зібраний фонд в 300 000 фунтів стерлінгів. Хоча парламент і заснував музей, але встановив настільки мізерне його щорічне фінансування, що на прийом відвідувачів засобів просто не вистачало. Тому вхід в Музей був суворо обмежений, і протягом багатьох років після свого відкриття він приймав не більше 60 осіб на день. Через півстоліття ця цифра піднялася до 120 чоловік в день.
Спочатку будівля Музею розташовувалася в кварталі, де жила аристократична публіка, і, звичайно, Музей не був місцем для масових народних відвідувань. Він був відкритий для відвідувань лише перші чотири дні тижня, і то тільки «для всякої людини пристойного вигляду». Відвідувачів пускали групами, по 15 чоловік у кожній. Аж до 1836 року (і навіть пізніше) Музей по вихідних і святкових днях не працював, щоб обмежити приплив представників «низів суспільства», в тому числі «матросів з верфей і дівиць, яких вони можуть з собою привести».
В експозиції були виставлені головним чином манускрипти, книги, монети і медалі. Різноманітність у строгу і манірну обстановку Музею вносили такі експонати, як єгипетська мумія, заспиртована голова грифа, свиня-циклоп ... Серед цікавих експонатів був один із двох рогів, що виросли на голові якоїсь Мері Девіс, чий портрет (з двома рогами) був вивішений тут же поруч.
Так що довгий час Британський музей залишався кабінетом рідкісних і курйозних речей. Якби не приватні пожертвування, Музей навряд чи б міг значно поповнювати свої колекції. Правда, час від часу парламент виділяв деякі суми для цільових придбань.
Так, у 1772 році були куплені грецькі та римські вази, що належали серу Вільяму Гамільтону, в 1804 і 1814 роках - мармури Таунлі, в 1810 році - колекція мінералів Гревіль. У 1814-1815 роки парламент купив для Британського музею шедеври з афінського Парфенону, виконані під керівництвом геніального Фідія. В Англію ці скарби були привезені лордом Ельджін, колишнім англійським послом у Константинополі. Саме ці придбання і забезпечили Британському музею міжнародне визнання і репутацію одного з найбільших зібрань античних старожитностей. Правда, деякий час ці безцінні скарби зберігалися в сараї в саду, так як для них не було місця в експозиції.
Зліва від входу в Зал Ельджін знаходиться рельєфна модель афінського Акрополя і Парфенону в тому вигляді, в якому вони були в 1687 році після бомбардування венеціанським генералом Морозіні. Після варварських бомбардувань Парфенон залишався майже без пошкоджень, але Морозіні захотів зняти з західного фронтону кілька скульптурних груп, щоб відвезти шедеври у Венецію. Під час цього вандалізму статуї впали і розбилися вщент.
На афінському Акрополі знаходився і храмовий ансамбль Ерехтейон, на південній стороні якого розташовувався прославлений портик каріатид. У краю стіни шість висічених з мармуру дівчат, легких і граціозних, підтримують перекриття. Зараз одна з каріатид прикрашає зал Британського музею.
До середини XIX століття було закінчено нову будівлю Музею. Монтегю-хаус до цього часу був переповнений, і безцінні колекції розташовувалися в ньому досить-хаотично. У новій будівлі Британського музею, побудованому за проектом Роберта Смайрка, не було якогось особливо сміливого або незвичайного архітектурного задуму. Воно було витримано в стилі грецького Відродження, який у той час набув широкого поширення.
У XIX столітті для музеїв Європи і Америки були побудовані сотні будівель у цьому стилі. За словами одного з істориків Британського музею, грецькі колони, використані в його фасаді, «абсолютно такі ж (якщо не за кількістю, то за стилем) можна виявити майже в кожному столичному місті в будь-якому кінці світу».
Однак була в проекті і безсумнівна удача: це бібліотека і читальні зали - ті частини будівлі, які призначені для роботи вчених, а не для широкої публіки.
Круглий читальний зал із залізним каркасом, будівництво якого закінчилося в 1857 році, був справжнім шедевром архітектора. Бібліотека (вірніше, бібліотеки, так як вони розташовані в різних частинах будівлі) має такі рідкості, як найперша друкована книга на світі, перші видання давньогрецьких класиків і багато інші раритети.
У Залі рукописів відвідувачі з цікавістю роздивляються оригінал Великої Хартії, підписану Шекспіром купчу, лист О. Кромвеля з описом битви, автографи Лютера, Кальвіна, Еразма Роттердамського, І. Ньютона, Г. Галілея, Р. Декарта ...
У 1845 році природничо-історичні колекції Музею були переведені в нову будівлю на Кромвельской вулиці в Кенсінгтоні. Тут і був відкритий Природничо-історичний відділ, який має багатющі зоологічні, мінералогічні, геологічні і ботанічні колекції. У ньому відвідувачам читалися безкоштовні лекції з зоології, геології та інших наук.
Зараз Британський національний музей - хранитель безцінних і рідкісних творів мистецтва, створених культурними народами 4-5 тисячоліть тому.
У залі Єгипетських старожитностей можна побачити колосальні статуї єгипетських богів і фараонів, висічені з чорного і червоного граніту; мумії, покриті ієрогліфічними написами; гробниці і різні побутові колекції, що містять одяг, прикраси і домашнє начиння. В основу колекції спочатку були покладені ті деякі пам'ятники, які були вивезені з Єгипту після здачі Олександрії в 1801 році. З тих пір цей розділ розрісся у багато разів і в даний час по повноті представлених експонатів є першим в Європі. Колекції залу Єгипетських старожитностей охоплюють всю історію цієї країни - від її перших династій до епохи римського завоювання. Тут знаходиться знаменитий осколок Абідоського скрижалю, який допоміг з'ясувати єгипетську хронологію, починаючи з першого фараона Менеса та до Рамсеса II (тобто протягом 3000 років). У цьому ж залі виставлена і знаменита на весь світ базальтова плита - «Розетський камінь». Ієрогліфічні написи на ній супроводжуються грецьким перекладом, що і дозволило свого часу французькому вченому Ж.-Ф. Шампольону розшифрувати єгипетські письмена. Розетський напис містив похвальну промову жерців Мемфіса на честь Птоломея Єпіфана (195 рік до н. Е..).
Посередині північної єгипетської галереї на величезному щиті (в чотири метри) виставлена «Книга мертвих», створена в 1050 році до Різдва Христового. Тут же зберігається одна мумія, якій приписують загадкову згубну силу. По написах на трьох стрічках, якими повита ця мумія, вчені встановили, що належить вона верховній жриці храму бога Амона-Ра в стовратних Фівах. Час її життя відноситься до XIV століття до н. е..
Вже перенесення саркофагу жриці в Європу супроводжувалося низкою трагічних випадків. На супроводжуючих її осіб обрушувалося одне нещастя за іншим. Те ж саме спостерігалося і з людьми, які безпосередньо торкалися цієї незвичайної мумії.
У Галікарнаській залі виставлено все, що залишилося від одного з найбільших чудес світу - Мавзолею. Мавзолей багато разів піддавався руйнуванню і спустошення. У 1846 році султан Абдуль-Меджід наказав зняти з нього кілька фрагментів, що зображують бій греків з амазонками, і підніс їх в дар Британському музею. Залишок прикрас був придбаний в 1855 році, і тепер у Музеї виставлено 17 фрагментів фризу Мавзолею.
Тут же стоїть колосальна статуя самого Мавсола і його дружини Артемісії. Статуя була розбита на 63 шматки, але згодом майстерно складена. Колись обидві фігури стояли на колісниці, запряженій четвіркою коней, але до наших днів збереглися тільки одне колесо і фрагменти двох коней.
У ассирійському залі виставлені пам'ятники, взяті з палацу царя Саргона, засновника останньої ассірійської держави. По обидві сторони входу в зал стоять два величезних крилатих бика з людськими головами. За віруваннями давніх ассірійців, такі надприродні істоти охороняли людей і їхні житла від злих духів. Чільне місце серед ассірійських старожитностей займають обеліск царя Ассура і дві плити з клиноподібним листом, що розповідають про битви Саргона і Сенахеріба.
У цей музей, як і в Національну галерею, вхід безкоштовний. Однак багато, приходячи сюди, вважають своїм обов'язком пожертвувати деяку суму на утримання музею, придбання нових експонатів, дослідницькі роботи. І спеціальні ящички, куди кожен може опустити будь-яку суму, поступово заповнюються купюрами різних достоїнств. Внески, що перевищують 100 фунтів, дають право стати почесними членами суспільства британського музею і отримати особливе посвідчення.
Неможливо хоча б коротенько розповісти про всі рідкісні скарби Музею, які виставлені в 94 галереях, загальна протяжність яких сягає чотири кілометри. Британський національний музей настільки багатий, що навіть для побіжного огляду всіх його залів знадобиться не менше семи днів
Категорія: презент11 | Додав: olga0274
Переглядів: 1555 | Завантажень: 43 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Розділи
аудіо 11 [0]
відео11 [2]
фото 11 [4]
презент11 [25]

сайти МИСТЕЦТВО

МУЗЕЇ І ГАЛЕРЕЇ

ПРЕДМЕТНІ САЙТИ
ШКОЛЬНЫЙ ДВОРИК Лидии Рудаковой -->

НАША КНОПКА
Ми будемо Вам щиро вдячні, якщо Ви розмістите нашу кнопку у себе на сайті:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Afanasjev A. V.Copyright MyCorp © 2022
LogUA МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов